Medailonky 2025

Představujeme Vám přednášející z Česka, Polska a Slovenska, kteří vystoupí se svými příspěvky na letošní konferenci.

Mgr. Ján Šimko, PhD.

Do knihovníckeho sveta vstúpil pred vyše dvadsiatimi rokmi ako dobrovoľný knihovník v Obecnej knižnici v Lastovciach, v okrese Trebišov. V rámci svojej dobrovoľníckej aktivity sa mu podarilo oživiť dlhoročne stagnujúcu knižnicu a neskôr získať aj prvenstvo v poskytovaní knižničných internetových služieb v rámci okresu. Najväčšiu časť  svojho profesijného života pôsobil ako krajský metodik, kde zúročoval svoje vlastné skúsenosti z činnosti obecnej knižnice. Neskôr bol vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach poverený projektovým riadením a na konci svojho pôsobenia v krajskej knižnici zastával pozíciu zástupcu riaditeľky. Jednu dekádu bol redaktorom a neskôr aj šéfredaktorom regionálneho knihovníckeho periodika Knihovník. V roku 2020 sa stal vedúcim Útvaru knižnično-informačných služieb Knižnice pre mládež mesta Košice, kde pracuje dodnes.

Od jesene 2022 je predsedom Spolku slovenských knihovníkov a knižníc, najstaršieho profesijného združenia na Slovensku. Pôsobí aj ako člen Ústrednej knižničnej rady. Popri knihovníckej profesii pôsobil v komunálnej politike, v lokálnom neziskovom sektore, ako ľudskoprávny aktivista a pedagóg. Okrem knihovníctva sa občas venuje sociálnym vedám, pričom ho zaujíma aj prienik filozofie, sociológie a psychológie do oblasti knižničných a informačných vied. Popri práci sa občas venuje grafike, no najväčším relaxom je spánok, práca v skalke (kvetinovej záhrade) v kombinácii s dobrou knihou.

Mgr. art. Roman Večerek

Mgr. art. Roman Večerek, herec, básnik, rytier cnostný. Knihomoľ a zberateľ vzácnych kníh, občasný bežec,  zdravotný klaun, režisér, kouč, lektor,  manžel a otec, vizionár, futurista a idealista z občasnými sklonmi k apokalypse. Riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, ktorú kreuje podľa hesla „S knižnicou na každom kroku.“. Je  člen správnej rady Slovenskej asociácie knižníc na Slovensku. Študoval Bábkohercovo a pantomímu a účinkoval v divadle Milana Sládka. Je zakladajúcim členom amatérskeho divadla v Dolnom Kubíne a aktívnym členom viacerých občianskych a charitatívnych združení.  Všade o sebe hovorí, že  je kreatívny barbar a do projektov sa vrhá po hlave. Knihovnícky svet ho očaril, ale snaží sa to robiť inak a často ide  aj hlavou proti múru. Zatiaľ to zvláda. Jeho knihovnícke  heslo je, „knižnice sú o príbehoch tak ich žime“. Ale má aj heslo „Zajtrajšok ani včerajšok nezmeníte, preto žime dnes!“. Stále niečo vymýšľa. Je to vorkoholik, miluje more a prokrastinuje vždy keď má príležitosť, takže skoro nikdy. Verí na lásku a dobro.

Elżbieta Ryszka

Elżbieta Ryszka pracuje jako kustodka v Knihovně Slezské technické univerzity. Je absolventkou Katedry knihovnictví a vědeckých informací na Slezské univerzitě v Katovicích a Ekonomické univerzity v Krakově. Pracuje v oddělení zpracování knihovního fondu. Ve volném čase ráda navštěvuje hrady a historické kláštery a zkouší nové recepty na sladké pečivo.

Jakub Klimek Maruš

Jakub Klimek Maruš působí jako lektor a koordinátor vzdělávání v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě, zaměřuje se na výuku mediální gramotnosti a podporu studentů při psaní závěrečných a dalších odborných prací. Vystudoval český jazyk a literaturu, přičemž záliba v jazyce, jeho vývoji a etymologii ho neopustila dodnes. Koníčkem i přivýdělkem je mu knižní sazba a grafika, hraje v kapele a odpočinek nachází s přáteli při hraní ve fantastických světech.


Bc. Veronika Bursová

Veronika Bursová studuje magisterský stupeň Informačních studií a knihovnictví na KISK FF MUNI a zároveň působí jako knihovnice v Knihovně pro děti a mládež Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Zde se věnuje čtenářské a informační gramotnosti u Young adult čtenářů. Pro ně také vede pravidelná setkávání v rámci Manga Anime klubu. Zajímá se o AI, dobré knihy a kafe.

Karla Ježková

Karla Ježková Vystudovala Albrechtovu střední školu v Českém Těšíně obor polygrafie a po ukončení studia nastoupila na pozici pracovník informačního centra. V Městské knihovně Havířov pracuje osm let a od roku 2018 je knihovnicí v oddělení pro mládež pod názvem K-klub. Momentálně je vedoucí K-klubu a připravuje vzdělávací a kulturní akce pro studenty základních a středních škol. Pracovat s mládeží ji nesmírně baví a naplňuje. Vede dobrovolnické centrum pro mládež, které dává dobrovolníkům možnost realizovat své nápady a tvořit komunitu mladých lidí. Mezi její nejoblíbenější příběhy patří Pán prstenů a někde v hloubi duše věří, že Středozem existuje. Nejraději tráví svůj volný čas u knížek nebo s rodinou. Ráda chodí na dlouhé procházky a po večerech ji dělají společnost dvě malé vakoveverky.

Klára Molinová

Klára Molinová je stále ještě studentkou Českého jazyka a literatury na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ačkoliv v Mklubu působí teprve rok, stala se cennou součástí týmu. Za tuto poměrně krátkou dobu přispěla k zatraktivnění nejen knižního fondu, ale také lekcí nabízených školám. Obojí teď více odráží současná témata důležitá pro mladou generaci. Aktivně se zapojuje do projektů nejen Mklubu a knihovny, ale také těch mezinárodních. Jakožto zástupkyně generace Z má blíže k současným mladým, a to se pozitivně odráží nejen v její práci s dobrovolníky.

Ondřej Blecha

Ondřej Blecha je knihovníkem v knihovně pro děti a Mklubu Knihovny Třinec už šestým rokem. Ještě před tím než se stal nedílnou součástí knihovnického týmu, byl nadšeným dobrovolníkem, který se účastnil literárních akcí pořádaných knihovnou. I nadále se dobrovolnictví věnuje, ovšem teď už jako koordinátor dobrovolníků z pozice pracovníka s mládeží. Kromě toho se věnuje technologiím a virtuální realitě, lektorování nejen v českém, ale i v polském jazyce a přináší do knihovny důležitá témata udržitelnosti, lidských práv a demokracie. I proto je v současnosti hlavním organizátorem festivalu Jeden svět v Třinci. Je milovníkem poezie a děl Karla Čapka. 

Mládežnická rada Karviná – Hlas mladých pro lepší město

Mládežnická rada Karviná je skupina aktivních studentů, kteří se podílejí na dění ve městě a realizují projekty pro mladé i širokou veřejnost. Organizujeme kulturní, sportovní a vzdělávací akce, podporujeme komunitní život a propojujeme generace. Spolupracujeme nejen s místními institucemi, jako je Regionální knihovna Karviná, ale i s mezinárodními partnery z Indie, Turecka, Gruzie, Ukrajiny a Polska. V rámci prezentace vám představíme naši činnost, spolupráci s městem a neziskovými organizacemi, možnosti zapojení do mezinárodních projektů Erasmus+ a praktické zkušenosti, které naši členové získávají. Přijďte se inspirovat a zjistit, jak se mládež může stát součástí pozitivních změn!