Menu

Ochrana oznamovatelů

Informace o oznamování protiprávního jednání dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen Zákon)

 

Regionální knihovna Karviná (dále jen RKK) je povinným subjektem dle Zákona a má pro přijetí oznámení dle tohoto zákona zřízen vnitřní oznamovací systém.

Smyslem ochrany oznamovatelů (whistleblowerů), tedy osob, které oznámí protiprávní jednání v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností1), je vytvořit takové prostředí, ve kterém se oznamovatelé nebudou muset obávat jakékoliv sankce pro případ, že protiprávní jednání oznámí, a přispět tak ochraně veřejného zájmu.

Oznamovatelé mají nárok na ochranu, pokud měli oprávněné důvody se domnívat, že oznámené informace o porušení byly v době oznámení pravdivé (oznamovatel nesmí učinit oznámení vědomě nepravdivé – takové oznámení může být sankcionováno) a že tyto informace spadaly do oblasti působnosti zákona (viz informace níže v odstavci „Oznámení“).

 

Vnitřní oznamovací systém RKK:

Příslušná osoba pro příjem a prošetřování oznámení dle Zákona:

Ing. Erika Kramná, tel. 558 849 514

Ing. Brigita Chmielová, tel. 558 849 513 (zástupce příslušné osoby v době nepřítomnosti)

Kontaktovat příslušné osoby na těchto telefonních číslech je možno v pracovní dny v rozmezí od 7:00 -15:30 hodin.

 

Oznámení lze příslušné osobě podat následujícími způsoby:

  • ústně (osobně) v budově RKK na adrese Centrum 2299/16, 734 11 Karviná-Mizerov, a to po předchozí telefonní domluvě s příslušnou osobou. O ústním podání bude vyhotoven písemný zápis, ke kterému se oznamovatel vyjádří.
  • písemně (poštou) na adresu tř. Centrum 2299/16, 734 11 Karviná-Mizerov Takto podané oznámení musí být zasláno v zalepené obálce, která musí být čitelně označena nápisem „Neotvírat, určeno pro příslušnou osobu“. U oznámení v písemné formě prosím uveďte svoje jméno, příjmení, bydliště, e-mail, telefon, a to pro potřeby zpětného kontaktu.
  • telefonicky příslušné osobě: Ing. Erika Kramná – 558 849 514, Ing. Brigita Chmielová – 558 849 513. O telefonickém podání bude vyhotoven písemný zápis, ke kterému se oznamovatel vyjádří.
  • elektronicky na e-mailové adrese: oznameni.zooz@rkka.cz. U oznámení v e-mailové podobě prosím uveďte své jméno, příjmení, bydliště, telefon, a to pro potřeby zpětného kontaktu.

Příslušná osoba do 7 dnů vyrozumí oznamovatele o přijetí oznámení. Dále příslušná osoba posoudí důvodnost oznámení a písemně vyrozumí oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů od ode dne přijetí oznámení. V případě skutkově nebo právně složitých případech lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát.

Oznamovatel nebude vyrozuměn, pokud výslovně požádal, aby nebyl vyrozuměn nebo pokud je zřejmé, že by vyrozuměním došlo k prozrazení jeho totožnosti. Toto platí obdobně pro poskytování potvrzení o přijetí oznámení.

Přijímání a vyřizování podnětů v rámci tohoto systému je technicky i organizačně nastaveno takovým způsobem, aby nedošlo ke zmaření nebo ohrožení účelu podávání oznámení a byla zajištěna ochrana oznamovatelů a dalších osob dle Zákona.

K oznámením má přístup pouze pověřená osoba, která o jejich obsahu a osobách oznamovatelů zachovává mlčenlivost a prověřuje je tak, aby byla utajena totožnost oznamovatelů.

Příslušná osoba neposkytne informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení.

Informace o totožnosti oznamovatele a osob je možné poskytnout jen s jejich písemným souhlasem, ledaže je příslušná osoba povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů; to platí i pro informace o totožnosti osoby uvedené v oznámení.

Poskytuje-li příslušná osoba informaci o totožnosti oznamovatele orgánu veřejné moci, je povinna o tom předem oznamovatele vyrozumět společně s důvody, pro které je povinna informaci o totožnosti poskytnout, a umožnit oznamovateli, aby se k poskytnutí informace vyjádřil.

 

Oznámení

Oznámení fyzické osoby („oznamovatele“) obsahuje informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost1, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti1) a které:

  • má znaky trestného činu,
  • má znaky přestupku, za který stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč,
  • porušuje Zákon o ochraně oznamovatelů nebo porušuje jiný právní předpis Evropské unie v oblasti:

1) finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,

2) daně z příjmů právnických osob,

3) předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,

4) ochrany spotřebitele,

5) souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,

6) bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,

7) ochrany životního prostředí,

8) bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,

9) radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,

10) hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,

11) ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,

12) ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,

13) ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo

14) fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

 

RKK nevylučuje přijímání oznámení od osob, z podání osoby, které nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) Zákona (např. osoby samostatně výdělečně činné, dobrovolníci, dodavatelé a poskytovatelé jiných služeb pro organizaci apod.).

 

Oznámení podle Zákona je možné podat také prostřednictvím vnějšího oznamovacího systému vedeného ministerstvem spravedlnosti https://oznamovatel.justice.cz/.

 

Odkazy na právní předpisy:

Zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů 

Směrnice EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2019/1937, o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie

 

————————————————————————————————————————————————————————————

1

Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí:

  • závislá práce vykonávána v základním pracovněprávním vztahu,
  • služba (podle zákonů o vojácích z povolání, o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, o státní službě, vždy ve znění pozdějších předpisů,
  • samostatná výdělečná činnost,
  • výkon práv spojených s účastí v právnické osobě,
  • výkon funkce člena orgánu právnické osoby,
  • plnění úkolů v rámci činnosti právnické osoby, v jejím zájmu, jejím jménem nebo na její účet,
  • správa svěřeneckého fondu,
  • dobrovolnická činnost,
  • odborná praxe, stáž,
  • výkon práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, jejímž předmětem je poskytování dodávek, služeb, stavebních prací nebo jiného obdobného plnění,
  • ucházení se o práci nebo jinou obdobnou činnost.