publicita RKKA 312x79px

 
Služby pro uživatele s hendikepem PDF Tisk Email
(0 hlasů, průměr 0 z ...)

- speciální fond pro děti s poruchami čtení tzv. dyslexií

Dětské oddělení Regionální knihovny Karviná-Mizerov nabízí speciální fond pro děti a mladistvé trpící speciální poruchou čtení (dyslexií). Na dětském oddělení mohou děti, ale i jejich rodiče vybírat z více než 25 knižních titulů určených k procvičování správné výslovnosti, k rozvíjení rytmu, melodie a správné  intonace.

 

- fond pro zrakově a sluchově postižené

Speciální fond (zvukové knihy, mluvené slovo, bodové knihy (knihy v Braillově písmu) pro zrakově a sluchově postižené je dostupný ve středisku knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov.

 

- pracoviště pro nevidomé a slabozraké

Regionální knihovna Karviná nabízí službu pro Karvinskou veřejnost. K dispozici máme novou pomůcku - zvětšovací stolní kamerovou lupu ALADDIN APEX. Tato barevná stolní kamerová lupa s nastavitelným LCD monitorem o uhlopříčce 20" usnadňuje běžný život všem slabozrakým občanům našeho města k pohodlnému čtení textu.  Kamerová lupa je i vhodným zařízením pro seniory. Kamera lupy snímá předlohu a její zvětšený obraz se promítá na monitor, takže slabozraký čtenář může s textem i grafikou v tištěné nebo psané podobě pracovat. Volitelné režimy zobrazení umožňují nastavit obraz tak, aby vyhovoval individuálním i ostatním potřebám.

Tři základní režimy jsou: barevný, text a negativ. Plně barevný režim je vhodný například ke čtení časopisů, zatímco programy text a negativ jsou lépe využitelné pro zobrazování běžných textů - knihy, noviny či jízdní řády. U obou těchto režimů je dostupné nastavování barev, lze změnit až 24 barevných kombinací. Pro zjednodušení psaní a čtení má lupa zabudovanou funkci vyznačení řádků, jenž umožňuje lepší orientaci ve složitějších textech, také třeba ulehčuje náhled pro všechny luštitele křížovek či sudoku, je neodmyslitelnou pomůckou pro vyplňování formulářů, složenek či jiných dokladů.

Stolní kamerovou lupu, která byla pořízena za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, mohou občané využívat v Regionální knihovně Karviná-Mizerov ve II. NP v oddělení pro dospělé čtenáře-beletrie, a to po dobu provozní doby knihovny.

 

Regionální knihovna Karviná - oddělení pro dospělé-beletrie (II. NP) nabízí k využití počítač pro slabozraké a nevidomé s hlasovým výstupem.

Pracovnice oddělení pro dospělé-beletrie nabízejí individuálně odbornou asistenční službu.

 

Komentáře:

scroll back to top
 

 

karta_final logo_ms